Yhteystiedot

Ammattilehti.fi
Vironkatu 9, 00170 Helsinki
www.ammattilehti.fi

Janne Jokela
janne.jokela@ammattilehti.fi
050 412 9030

Taneli Jokela
taneli.jokela@ammattilehti.fi
050 320 8174

Tero Lahtinen
tero.lahtinen@ammattilehti.fi
050 464 7972

Satunnaiset kuvat

VTT ja TTY mukaan fuusioenergian robotiikkasopimukseen

08.07.2015 11.00

rovir8.jpg

VTT ja TTY ovat saaneet merkittävän roolin ITER-fuusioreaktorin etäoperointiin liittyvästä, Amec Foster Wheelerin allekirjoittamasta 70 miljoonan euron sopimuksesta.

(kuva: Fuusiotutkimuksella pyritään kehittämään turvallinen, rajaton ja ympäristön kannalta vastuullinen energialähde. ITER-reaktori on rakenteilla Cadaracheen, Etelä-Ranskaan.)

Amec Foster Wheeler on allekirjoittanut seitsenvuotisen sopimuksen Fusion For Energy (F4E) -organisaation kanssa. F4E vastaa Euroopan osuudesta ITER-hankkeessa, joka on kaikkien aikojen mittavin fuusioenergiahanke. Hankkeessa pyritään osoittamaan fuusioreaktion tekninen soveltuvuus tulevaisuuden energialähteenä.

Etelä-Ranskaan rakennettavan ITER-fuusiorektorin toimituskokonaisuuteen kuuluu nyt tilattu niin sanottu Neutral Beam -etähuoltolaitteisto.

VTT:n ja TTY:n tehtävät koskevat huollon etäoperointiin liittyvien laitteiden ja ohjausjärjestelmien suunnittelua ja testausta Tampereella sijaitsevassa Divertor Test Platform 2 (DTP2) -tutkimusympäristössä. Etäoperointijärjestelmä on tärkeä ITERin onnistumisen kannalta, koska reaktorikomponentteja pitää huoltaa ja vaihtaa, mutta ihminen ei voi mennä reaktoriin sen käynnistymisen jälkeen.

– ITER-laitoksen ja siihen sisältyvä huoltorobotiikan kehitystyö ovat haastavuudeltaan maailman mittakaavassa aivan omaa luokkaansa. Suomelle tämä on näkyvä tehtävä, ja pohjautuu yli 15 vuoden kehitystyöhön VTT:llä ja TTY:llä. Tähän nojautuvaa mekaniikkasuunnittelua sekä kamera-, ohjaus- ja virtuaalitekniikkaa voidaan soveltaa myös muussa teollisuudessa maailmanlaajuisesti, toteaa liiketoiminta-alueen johtaja Jouko Suokas VTT:ltä.

– TTY:n ja VTT:n valinta yhteistyökumppaniksi osoittaa, että ne ovat etäoperoitavien järjestelmien alalla maailman ehdotonta kärkeä. Tämä on myös hyvä esimerkki siitä, kuinka tutkimustuloksia pystytään tuomaan yhteiskunnan ja teollisuuden hyötykäyttöön, sanoo Tampereen teknillisen yliopiston rehtori Markku Kivikoski.

Amec Foster Wheeler johtamassa hankkeessa ovat Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy:n ja Tampereen teknillisen yliopiston (TTY) lisäksi mukana CCFE - Culham Centre for Fusion (Ison-Britannian kansallinen fuusiolaboratorio), Reel SAS Ranskasta, Walischmiller Engineering GmbH Saksasta, Hyde Group ja Capula Isosta-Britanniasta sekä Magyics Belgiasta.

17.07.2026 20.00KATSO TÄSTÄ 17.7. LÄHETYS! Heinäkuun puolivälin vauhdikasta kuljetus, marakennus ja metsäalan asiaa
14.07.2026 9.00HANZA optimizes its manufacturing cluster in Finland
10.07.2026 19.00KATSO TÄSTÄ 10.7. LÄHETYS! Kuljetus, marakennus ja metsäalan asiaa Iron Ball gofista juonnettuna
09.07.2026 11.00Danfoss ostaa Alfagomman ja luo johtavan maailmanlaajuisen toimijan nesteensiirtoalalle
08.07.2026 11.00Uusi lämpenemäkoelaitteisto luo mahdollisuuksia tuotekehitykseen - Savonlinnaan rakentumassa monipuoliset puitteet sähköteknisille testeille
07.07.2026 11.00Valmet toimittaa Sun Paperille Kiinaan kartonginvalmistuslinjan ja elinkaaripalveluita energia- ja resurssitehokkaan tuotannon vahvistamiseksi
03.07.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 3.7. LÄHETYS! Heinäkuu starttasi vauhdilla kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisissa
02.07.2026 9.00Myydyn tuotannon arvon kääntyi kasvuun vuonna 2025
30.06.2026 8.00Integroitu HMI- ja ohjausratkaisu: MATCH CONTROL -paneelitietokoneet
26.06.2026 18.00KATSO TÄSTÄ 26.6. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan ajankohtaista asiaa

Siirry arkistoon »