Yhteystiedot

Ammattilehti.fi
Vironkatu 9, 00170 Helsinki
www.ammattilehti.fi

Janne Jokela
janne.jokela@ammattilehti.fi
050 412 9030

Taneli Jokela
taneli.jokela@ammattilehti.fi
050 320 8174

Tero Lahtinen
tero.lahtinen@ammattilehti.fi
050 464 7972

Satunnaiset kuvat

Nykyaikaiset koneet maatalouden automatisointiin - miten nykyaikainen taimien istutus toimii?

30.05.2025 10.00


Kuva henkilöstä kyntämässä peltojaan härän ja äeksen kanssa kuuluu kaukaiseen menneisyyteen. Nämä paljon työvoimaa vaativat tehtävät on lähes täysin korvattu suurikokoisilla maatalouskoneilla, joiden käyttö on maatalousyrittäjille helppoa.

Nämä koneet ovat nyt korvaamattomia. Ruoan ja rehun kysyntä on kasvanut ennätyskorkealle ja tämä vaatii enemmän peltoviljelyä ja kasvihuoneviljelyä kuin koskaan aikaisemmin. Da Ros Srl on italialainen yritys, joka on erikoistunut taimitarhoissa ja vertikaalisessa viljelyssä käytettävien maatalouskoneiden valmistukseen. Eräs yrityksen työkaluista, istutuskone, auttaa päivittäisissä tehtävissä, samoin kuin tässä koneessa käytettävä FAULHABER-voimansiirtojärjestelmä.

Maanviljelyssä käytetään yhä enemmän automaatiota ja robotiikkaa, mikä muuttaa merkittävästi tapaa, jolla ruokaa kasvatetaan. Tämä tarjoaa paljon etuja, mukaan lukien parempi tehokkuus ja tuottavuus. Se myös mahdollistaa kestävämmät ja ympäristöystävällisemmät maanviljelymenetelmät. Automaatio myös vähentää fyysistä rasitusta ja parantaa työntekijöiden turvallisuutta suorittamalla raskaat, toistuvat ja fyysisesti vaativat tehtävät. Myös se on merkittävä seikka, että robottien käyttö auttaa vastaamaan työvoimapulaan. Jatkuva teknologinen kehitys on kriittisen tärkeää, koska se mahdollistaa paitsi kilpailukyvyn säilyttämisen, myös alati kasvavien Teollisuus 4.0 -vaatimuksien täyttämisen.



Älykäs maanviljely istutuskoneen avulla

Kehittyneiden laitteiden ja koneiden ansiosta alueita, joilla on yksittäisiä kasveja, voidaan hallita tarkkaan halutulla tavalla. Älykkään maanviljelyn avulla sektoreita tai kokonaisia alueita voidaan viljellä tietokoneavusteisesti ja automaattisesti. Verkotetut prosessit takaavat helppokäyttöisyyden ja tehokkaat työnkulut.



Eräs Da Ros -yrityksen tarjoamista työkaluista on uusi istutuskone ”TRAPIANTATRICE Model TP-24.” Se sopii kaikille puutarha-, kukka- ja metsätalouskasveille. Se suorittaa istutusoperaation käyttäen erityistä tartuntamekanismia, jolla taimet otetaan pienistä itämisalustan kennoista niitä vahingoittamatta ja tämän jälkeen ne sijoitetaan kookkaampiin kasvualustoihin, joissa ne jatkavat kasvuaan. Kaikesta huolimatta myös nykyaikaiset koneet ja järjestelmät kohtaavat haasteita, jotka on ratkaistava tarkkuusmaanviljelyn tuottavuuden maksimoimiseksi. Niiden käyttöönoton on oltava nopeaa ja helppoa ja niiden on toimittava korkealla tarkkuudella ja luotettavuudella, erityisesti toistuvissa tehtävissä.



Italialainen yritys Da Ros Srl on keskittynyt erittäin toiminnallisten maanviljelykoneiden suunnitteluun, valmistukseen ja käyttöönottoon. Vuonna 1986 perustettu yritys vastaa maanviljelysalan vaatimuksiin, työnkulkuihin ja uniikkeihin haasteisiin. Da Ros käyttää innovatiivisia teknologioita ja moderneja tuotteita tarjotakseen kestävään ja tehokkaaseen maanviljelykseen tarkoitettuja automaatio- ja optimointiratkaisuja. Olipa kyseessä kylväminen, istutus, ruukkuistutus tai kastelu, yrityksen huipputehokkaat koneet tarjoavat sekä standardoituja ratkaisuita että vaihtoehtoisia ja kustomoituja vaihtoehtoja erilaisia maanviljelyksen tarpeita varten.

Miten FAULHABER auttaa istutuksessa

TP-24-istutuskone käyttää FAULHABER-voimansiirtojärjestelmää tartuntamekanismin optimointiin. Tartuntalaitteen kompaktin koon ja korkean dynamiikan ansiosta yksittäisten tartuntalaitteiden minimietäisyys on vain 22 mm, minkä ansiosta koneeseen mahtuu jopa 24 tartuntalaitetta. Harjaton 2250...BX4-sarjan moottori integroidulla takaisinkytkennällä ja 22GPT-sarjan planeettapyörästöllä takaa tartuntamekanismin luotettavan toiminnan. Vaihteisto tarjoaa tasaisen korkean vääntömomentin ja korkean nopeuden. Korkean nopeuden ansiosta koneen tuottavuus voi olla erittäin korkea. Ohjaukseen käytetään FAULHABER MC 5004 P -liikeohjainta EtherCAT-yhteydellä. Kone on suunniteltu modulaariseksi, minkä ansiosta sitä on helppo muokata erilaisten asiakkaiden tuotantovaatimusten mukaan.



Da Ros -tiimi on vaikuttunut: ”Haimme pientä harjatonta moottoria. FAULHABER osoittautui asiantuntevaksi ja avuliaaksi, mikä oli tärkeää erityisesti projektin alkuvaiheessa, kun emme tienneet tarkkaan sovelluksen yksityiskohtia. Projektin alusta käyttöönottovaiheeseen saakka apunamme oli pätevä joukko asiantuntijoita, joka neuvoi meitä parhaiden tuotteiden valinnassa teknisten vaatimustemme mukaisesti.”

20.06.2025 23.00KATSO TÄSTÄ 20.6. JUHANNUSLÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
13.06.2025 21.00KATSO TÄSTÄ 13.6. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
10.06.2025 11.00Inflaatio 0,5 % toukokuussa 2025
07.06.2025 11.00Ratkaisumyynnin opintojaksoa pilotoidaan HAMKissa
06.06.2025 23.59KATSO TÄSTÄ 6.6. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
03.06.2025 22.00Kesän Metsäalan Ammattilehti työn alla - lähde mukaan ilmoituksella - lisäjakelussa mm. Power Truck Showssa ja Maxpossa
01.06.2025 11.00Momentum Group acquires Norwegian TTP Seals - strengthens its position in sealing technology
30.05.2025 19.00KATSO TÄSTÄ 30.5. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
30.05.2025 10.00Nykyaikaiset koneet maatalouden automatisointiin - miten nykyaikainen taimien istutus toimii?
28.05.2025 14.00Valmetilta kaksi toimitusta unkarilaisen Hamburger Containerboard Dunaújvarosin tehtaan kehittämiseen

Siirry arkistoon »